A387 Gr 11 Cl 1on ASTM-seosteräslevy (kromi-molybdeeni) korkean-lämpötilojen paineastioihin ja kattiloihin. Se tarjoaa erinomaisen lämmönkestävyyden, virumislujuuden ja hitsattavuuden. Luokka 1 osoittaa tietyn lämpökäsittelyn (normalisoitu/normalisoitu ja karkaistu), joka tarjoaa hieman luokkaa 2 alhaisemman lujuuden, mutta sopii ihanteellisesti petrokemiallisiin ja vaativiin sähköntuotantosovelluksiin.

Kemiallinen koostumus:
| C | Mn | P | S | Si | Cr | Mo |
| 0.04 - 0.17 | 0.35 - 0.73 | 0.035 | 0.035 | 0.44 - 0.86 | 0.94 - 1.56 | 0.40 - 0.7 |
Mekaaniset ominaisuudet:
| Luokka | Paksuus | Sadonvoimakkuus | Vetolujuus | Pidentymä 2"1) (min %) |
Pidentymä 8"1) (min %) |
|---|---|---|---|---|---|
| Luokka 11 Luokka 1 | 0.185 - 3.60 4.70 - 91.4 |
35 | 60 - 85 | 22 | 19 |
| Luokka | Tuotetyyppi | Paksuus sisään |
Leveys | Pituus sisään |
|---|---|---|---|---|
| Luokka 11 | Levy | 0.185 - 3.60 4.70 - 91.4 |
60 - 131.9 1500 - 3350 |
73 - 590 1900 - 15000 |
Vetovaatimukset
| Nimitys: | Vaatimus: | Luokka 11 |
| A387 luokka 11 | Vetolujuus, ksi [MPa] | 75 - 100 [515 - 690] |
| Syötön lujuus, min, ksi [MPa]/(0,2 % offset) | 43 [310] | |
| Venymä 8 tuumaa [200 mm], min % | 18 | |
| Venymä 2 tuumaa [50 mm], min, % | 22 | |
| Pinta-alan pienennys, min % | ––– |
käsittelyä
1. Teräksen valmistus ja valu
Sulatusprosessi: Teräs valmistetaan tyypillisesti sähköuunilla tai perushappiprosessilla. Sen on oltava täysin tapettua terästä hienorakeisen rakenteen ja korkean kestävyyden varmistamiseksi.
Valssaus: Teräs kuumavalssataan-vaadittavaan paksuuteen (vaihtelee 4 mm:stä yli 150 mm:iin sovelluksesta riippuen).
2. Lämpökäsittely (pakollinen)
ASTM A387 -standardien mukaan luokan 1 materiaalille on suoritettava erityisiä lämpökäsittelyjä sen mekaanisten ominaisuuksien saavuttamiseksi:
Normalisointi: Levyjen kuumentaminen lämpötila-alueelle 900 astetta - 950 astetta (1650 astetta F - 1750 astetta F) ja sen jälkeen ilmajäähdytystä.
Karkaisu: Kuumennus vähintään 650 asteeseen (1200 astetta F) parantaaksesi sitkeyttä ja lievittääksesi sisäisiä jännityksiä.
Hehkutus: Vaihtoehtoisesti levyt voidaan toimittaa hehkutettuina.
3. Valmistus ja koneistus
Leikkaus: Käytetään CNC-liekkileikkausta tai plasmaleikkausta. Koska Cr-Mo-teräs on altis kovettumiselle, saatetaan vaatia esilämmitystä ennen lämpöleikkausta reunan halkeamisen estämiseksi.
Muotoilu: Kylmä tai kuuma taivutus/valssaus sylinterimäisiksi kuoriksi paineastioita varten. Jos muodostuu kuumana, lämpötilaa on valvottava tarkasti materiaalin ominaisuuksien heikkenemisen välttämiseksi.
4. Hitsausprosessi
A387 Gr 11 kuuluu ASME-koodien ryhmään P-No. 4, joka vaatii erityisiä hitsausohjauksia:
Esilämmitys: Esilämmityksen vähimmäislämpötila on yleensä 121 astetta (250 astetta F), jotta estetään kylmähalkeilu lämpövaikutusalueella (HAZ).
Täytemetallit: Vähä-vetyelektrodeja tai -johtoja (esim. E8018-B2 SMAW:lle tai ER80S-B2 GTAW/GMAW:lle) käytetään vastaamaan 1,25 % Cr - 0.5 % Mo -koostumusta.
Jälki-hitsauksen lämpökäsittely (PWHT): Pakollinen useimmille paksuuksille kovuuden vähentämiseksi ja sitkeyden palauttamiseksi. Tyypillinen PWHT-lämpötila-alue on 650 astetta - 700 astetta (1200 astetta F - 1300 astetta F).
5. Testaus ja tarkastus
Mekaaninen testaus: Vetolujuuden tulee olla välillä 60–85 ksi (415–585 MPa), ja vähimmäismyötölujuuden on oltava 35 ksi (240 MPa).
NDT (Non{0}}Destructive Testing): 100 % ultraäänitestaus (UT) levylaminaatioille ja radiografinen testaus (RT) hitsin eheydelle.
Kovuustestaus: Vaaditaan usein PWHT:n tehokkuuden varmistamiseksi (yleensä pitää HAZ alle 225 HBW).
Ydinsovellukset
Materiaalia käytetään pääasiassa energia- ja kemianteollisuuden laitteissa:
Petrokemian ja jalostus:Hydrausreaktorien, vetykrakkausyksiköiden, erottimien ja korkeapaineisten{0}}varastointisäiliöiden valmistus.
Sähköntuotanto:Käytetään teollisuuskattiloissa, höyrykattiloissa, tulistinputkissa ja kattilarummuissa, joissa vaaditaan jatkuvaa toimintaa 400–550 asteessa.
Lämmönsiirto:Käytetään laajasti kuori{0}}ja-putkilämmönvaihtimissa ja teollisuusuuneissa.
Putkijärjestelmät:Korkeapaineiset{0}}putket ja jalostamon jakoputket, jotka ovat alttiina lämpökierrolle ja aggressiivisille prosessiväliaineille.
Hapan kaasupalvelu:Sopii vety-rikkaisiin ympäristöihin ja H₂S-pitoisiin väliaineisiin, koska se kestää vety-indusoitua halkeilua (HIC).
Tärkeimmät edut
Verrattuna tavallisiin hiiliteräksiin tai enemmän{0}}seosteisiin ruostumattomiin teräksiin, A387 Gr 11 CL 1 tarjoaa ainutlaatuisen tasapainon ominaisuuksia:
Korkean{0}}lämpötilan vakaus:0,5 % molybdeenin lisääminen parantaa merkittävästivirumisvastus, joka estää rakenteellisen muodonmuutoksen pitkäaikaisessa -lämpörasituksessa.
Hapettumisen ja korroosionkestävyys:Noin 1,25 % kromia tarjoaa erinomaisen suojan korkean lämpötilan hapettumista ja sulfidoitumista vastaan.
Kestävyys vetyhyökkäykselle:Seoskemia on suunniteltu kestämään "vetyhyökkäys" (hiilenpoisto) vaikeissa jalostamoympäristöissä.
Optimoitu lujuus ja taipuisuus:Luokka 1 tarjoaa alhaisemman vetolujuuden (60–85 ksi) luokkaan 2 verrattuna, mutta tarjoaasuurempi venymä ja sitkeys, mikä voi olla edullista tietyissä muovausprosesseissa ja lämpökierron kestävyydessä.
Kustannustehokkuus:Se on taloudellinen vaihtoehto kalliimmille korkea{0}}seosmateriaaleille, kun kohtuullinen lujuus korkeissa lämpötiloissa riittää.
Erinomainen hitsattavuus:Kun oikea esilämmitys ja jälki{0}}jälkilämpökäsittely (PWHT) käytetään, se säilyttää luotettavan rakenteellisen eheyden hitsausliitoksissa.
Jos haluat lisätietoja (A387 Gr 11 CL 1)GNEE:n tuotteista, voit lähettää sähköpostia osoitteeseen beam@gneesteelgroup.com. Autamme sinua mielellämme.
Minkä tyyppinen materiaali on A 387 Gr 11 CL 1?
387 Gr 11 CL 1 on matala-seoskromi-molybdeeni (Cr-Mo) teräslevy, joka on suunniteltu ensisijaisesti paineastiasovelluksiin korkeissa lämpötiloissa.
Mitkä ovat A 387 Gr 11 CL 1:n tärkeimmät kemialliset komponentit?
Tärkeimmät kemialliset komponentit (tyypilliset arvot) ovat: Hiili (C) 0,15-0,25%, Mangaani (Mn) 0,40-0,65%, Fosfori (P) Vähintään 0,035%, Rikki (S) Vähintään 0,035%, Pii (Si) (Ci) (Ci) 0.0.8 1,00-1,50 % ja molybdeeni (Mo) 0,45-0,65 %.
Mitä "CL 1" tarkoittaa A 387 Gr 11 CL 1:ssä?
"CL" tarkoittaa "luokkaa". CL 1 osoittaa, että tällä laadulla on pienempi vetolujuusvaatimus verrattuna saman A 387 Gr 11 -sarjan CL 2:een, mikä sopii vähemmän vaativiin korkean lämpötilan käyttöolosuhteisiin.
Mikä standardi määrittelee A 387 Gr 11 CL 1:n?
387 Gr 11 CL 1 on American Society of Mechanical Engineersin (ASME) standardin SA-387 määrittelemä, joka kattaa seosteräslevyt paineastioihin ja kattiloihin, jotka toimivat korkeissa lämpötiloissa.
Voidaanko A 387 Gr 11 CL 1 hitsata?
Kyllä, se on hitsattava. Esikuumennus (yleensä 150{3}}260 astetta /300-500 astetta F) ja hitsauksen jälkeinen lämpökäsittely (PWHT) ovat kuitenkin tarpeen kylmähalkeilun estämiseksi ja jäännösjännityksen vähentämiseksi, mikä varmistaa hitsiliitoksen eheyden.
Mitkä hitsausprosessit sopivat A 387 Gr 11 CL 1:lle?
Yleisiä sopivia hitsausprosesseja ovat suojattu metallikaarihitsaus (SMAW), kaasuvolframikaarihitsaus (GTAW/TIG), kaasumetallikaarihitsaus (GMAW/MIG) ja upokaarihitsaus (SAW).
Onko A 387 Gr 11 CL 1:n kylmämuovaus mahdollista?
Kyllä, se voidaan kylmämuovata, mutta sillä on suurempi lujuus kuin hiiliteräksellä, joten tarvitaan suurempia muovausvoimia. Muotoilu on suositeltavaa suorittaa huoneenlämmössä ja välttää liiallista muodonmuutosta halkeilun estämiseksi.
Mitä eroa on A 387 Gr 11 CL 1:n ja A 387 Gr 12 CL 1:n välillä?
Suurin ero on molybdeenipitoisuus: Gr 11 CL 1:ssä on 0,45-0,65 % Mo, kun taas Gr 12 CL 1:ssä on 0,87-1,13 % Mo. Gr 12 CL 1 tarjoaa paremman lujuuden korkeissa lämpötiloissa ja virumiskestävyyden, mutta on kalliimpi.



