
SA 387 luokka 12, luokka 2 on erityinen hitsattava kromi-molybdeeniseosteräslevy, joka on suunniteltu korkean-lämpötilojen paineastioihin ja kattilasovelluksiin. Se tarjoaa erinomaisen hapettumisen, korroosion ja korkean paineenkestävyyden. Luokka 2 tarkoittaa suurempaa mekaanista lujuutta (vetolujuus/saanto) kuin luokka 1. Se on vankka materiaali, jota käytetään vaativissa öljy-, öljy- ja kaasuolosuhteissa.
SA387 seosteräs Gr.12 CL 2 -levy- ja levyerittely:
| Tekniset tiedot | ASTM A387 / ASME SA387 |
|---|---|
| Paksuus | 5mm-150mm |
| Leveys | 1000-4500 mm |
| Pituus | 3000mm - 18000mm |
| Kovuus | ASME A & NACE MR 175:n mukaan |
| Vaikutustestattu | Iskutestattu -52 astetta C |
| Valmis | Kuumavalssattu levy (HR), kylmävalssattu levy (CR) |
Vastaavat lajikkeet SA387 seosteräkselle Gr.12 CL 2 levyille ja levyille
| BS | FI | ASTM/ASME | UNS | DIN |
| – | – | A387 / SA 387 | K11757 | – |
SA387-seosteräksen Gr.12 CL 2 -levyjen ja -levyjen kemiallinen koostumus
| C | Mn | P | S | Si | Cr | Mo |
| 0.04 – 0.17 | 0.35 – 0.73 | 0.035 | 0.035 | 0.13 – 0.45 | 0.74 – 1.21 | 0.4 – 0.65 |
A387 seosteräksen Gr.12 CL 2 levyjen ja levyjen mekaaniset ominaisuudet
| A387 / SA387 luokka 12 | Luokka 1 | Luokka 2 |
| Vetolujuus (ksi) | 50-80 | 65-85 |
| Vetolujuus (MPa) | 380-550 | 450-585 |
| Tuottovoima (ksi) | 33 | 40 |
| Myönnön vahvuus (MPa) | 230 | 275 |
| Venymä 200 mm (%) | 18 | 19 |
| Venymä 50 mm (%) | 22 | 22 |
| Pinta-alan pienennys % | – | – |
Tekninen käsittely
1. Lämpökäsittely (lämpökäsittely)
ASME SA 387:n mukaan levyt on lämpökäsiteltävä jollakin seuraavista tavoista:
Hehkutus: Kuumennus kriittisen pisteen yläpuolelle ja hidas jäähdytys parantaa sitkeyttä ja lievittää stressiä.
Normalisointi ja karkaisu (N&T): Yleisin hankevaatimusten ehto. Vähimmäiskarkaisulämpötila luokassa 12 on 1150 astetta F (620 astetta).
Karkaisu ja karkaistu (Q&T): Sallittu vain ostajan sopimuksella, johon kuuluu nestekarkaisu tai ilmapuhallus austenitisointilämpötilasta, jota seuraa karkaisu.
2. Hitsausmenetelmät
Seossisältönsä vuoksi SA 387 Grade 12 vaatii erityistä huolellisuutta kylmähalkeilun estämiseksi ja liitoksen eheyden varmistamiseksi:
Esilämmitys: Yleisesti vaaditaan 120 asteen (250 astetta F) esilämmityslämpötila, erityisesti yli 16 mm:n paksuuksilla.
Reunojen valmistelu: Levyt tulee viistää (esim. 60 asteen V-ura) ja kiillottaa öljyn, ruosteen ja kosteuden poistamiseksi.
Menetelmät: Yleisiä menetelmiä ovat TIG (kaasuvolframikaari), puikko (SMAW) ja upotettu kaarihitsaus (SAW).
Jälki-hitsauksen lämpökäsittely (PWHT): Välttämätön hitsauksen jälkeen jäännösjännitysten lievittämiseksi ja mekaanisten ominaisuuksien palauttamiseksi.
3. Mekaaniset ominaisuudet (luokka 2)
Luokan 2 levyille on ominaista korkeammat lujuusvaatimukset verrattuna luokkaan 1:
Vetolujuus: 65 - 85 ksi (450 - 585 MPa).
Myötövoima (min): 40 ksi (275 MPa).
Venymä (min): 22 % 2 tuumassa (50 mm).
4. Valmistus ja tarkastus
Prosessi: Levyt valmistetaan tyypillisesti kuumavalssauksella.
Testaus: Laadunvalvonta sisältää ultraäänitestauksen (UT) sisäisten vikojen varalta, Charpy-iskutestit (usein -20 asteessa tai -46 asteessa) ja kemiallisen analyysin.
Pintakäsittely: Urat voidaan työstää liekki- tai plasmaleikkauksella; PT:n (Penerantant Testing) -testaus on kuitenkin seurattava halkeamien tarkistamiseksi.
Tärkeimmät sovellukset
Tämä teräs on vertailumateriaali laitteille, jotka toimivat korkeassa jännityksessä, korkeassa paineessa ja korkeassa lämpötilassa:
Öljy ja kaasu / Petrokemian:Raakaöljyn ja jalostettujen tuotteiden reaktorien, erottimien, tislaustornien ja pallomaisten varastosäiliöiden valmistus.
Sähköntuotanto:Kriittiset komponentit lämpö- ja ydinvoimalaitoksille, mukaan lukien kattilarummut, höyryputket, turbiinikierukat ja lämmön talteenottohöyrygeneraattorit (HRSG).
Kemiallinen käsittely:Lämmönvaihtimien, paineastioiden ja korkeapainekaasua tai syövyttäviä aineita sisältävien astioiden{0} rakentaminen.
Hapan palveluympäristöt:Ihanteellinen "hapankaasu"-sovelluksiin, joissa materiaalin on kestettävä vedyn aiheuttamaa halkeilua{0}}ja rikkiyhdisteiden aiheuttamaa korroosiota.
Yleinen raskas teollisuus:Käytetään korkean lämpötilan{0}}kanavissa, putkituissa, venttiileissä, laipoissa ja liittimissä.
Keskeiset edut
SA 387 Grade 12 Class 2 tarjoaa useita teknisiä etuja verrattuna tavallisiin hiiliteräksiin, kuten SA 516 Grade 70:
Erinomainen lujuus korkeassa{0}}lämpötiloissa:Molybdeenin lisääminen parantaa merkittävästi veto- ja myötölujuutta noin 575 asteen (1067 asteen F) lämpötiloissa.
Poikkeuksellinen korroosion- ja hapettumisenkestävyys:Kromipitoisuus muodostaa suojakerroksen, joka vastustaa pistesyöpymistä, rakokorroosiota ja hapettumista vaativissa teollisuusympäristöissä.
Parempi mekaaninen suorituskyky (luokka 2 vs. luokka 1):Luokka 2 on erityisesti lämpökäsitelty korkeamman vetolujuuden (450–585 MPa) ja myötörajan (suurempi tai yhtä suuri kuin 275 MPa) saavuttamiseksi luokkaan 1 verrattuna, mikä mahdollistaa ohuemmat ja tehokkaammat astian seinämät.
Erinomainen hitsattavuus ja muovattavuus:Korkeasta lujuudestaan huolimatta seos pysyy helposti hitsattavana ja muokattavana, mikä on kriittistä monimutkaisten teollisuusrakenteiden rakentamisessa.
Luotettavuus ja pitkäikäisyys:Kestävyydestään ja lämpöväsymyksenkestävyydestään tunnettu se takaa vakaan palvelun pitkien käyttöjaksojen ajan, mikä vähentää ylläpitokustannuksia.
Täydelliset tiedot ja tiedot ovat saatavilla pyynnöstä. Yllä olevat tiedot ovat vain ohjeellisia. Jos tarvitset erityisiä suunnitteluvaatimuksia, ota yhteyttä tekniseen myyntihenkilökuntaamme.
Mikä on ASME SA 387 Grade 12 Class 2?
ASME SA 387 Grade 12 Class 2 on matala-seosteinen kromi-molybdeeni (Cr-Mo) teräslevyspesifikaatio, jonka on kehittänyt American Society of Mechanical Engineers (ASME). Se on suunniteltu korkean lämpötilan ja paineen huoltoon, ja sitä käytetään ensisijaisesti kattiloissa, paineastioissa ja putkistoissa, joissa vaaditaan virumis-, hapettumis- ja korkean lämpötilan kestävyyttä{7}}.
Mikä on SA 387 Grade 12 Class 2:n kemiallinen koostumus?
Tyypillinen kemiallinen koostumus (paino-%) on seuraava: Hiili (C) 0,05-0,17%, Mangaani (Mn) 0,40-0,65%, Fosfori (P) Vähintään 0,035%, Rikki (S) Vähintään 0,035%, Pii (Si) (Si) 0,4% C. 0,80-1,25 %, molybdeeni (Mo) 0,45-0,60 % ja loppuosa on rautaa (Fe). Hivenaineita voi olla ASME-standardien mukaisissa hyväksyttävissä rajoissa.
Mitkä ovat SA 387 Grade 12 Class 2:n mekaaniset vähimmäisominaisuudet?
Huoneenlämpötilassa mekaaniset vähimmäisominaisuudet ovat: Vetolujuus (σ) suurempi tai yhtä suuri kuin 415 MPa (60 000 psi), myötölujuus (σ) suurempi tai yhtä suuri kuin 205 MPa (30 000 psi), venymä (200 mm) suurempi tai yhtä suuri kuin 22 % ja pienempi tai yhtä suuri kuin 5 %. Nämä arvot koskevat materiaalia normalisoidussa ja karkaistussa tilassa.
Mitä lämpökäsittelyä SA 387 Grade 12 Class 2 vaatii?
Pakollinen lämpökäsittely SA 387 Grade 12 Class 2:lle onnormalisointi ja karkaisu. Normalisointi suoritetaan lämpötilassa 890-940 astetta (1635-1725 astetta F), jota seuraa ilmajäähdytys. Karkaisu suoritetaan vähintään 620 asteen (1150 asteen F) lämpötilassa riittävällä pitoajalla tasaisen lämpötilan varmistamiseksi koko levyssä, minkä jälkeen jäähdytetään ilmassa tai vedessä.
Mikä on SA 387 Grade 12 Class 2:n suurin käyttölämpötila?
SA 387 Grade 12 Class 2 soveltuu jatkuvaan käyttöön korkeissa lämpötiloissa aina noin 593 asteeseen (1100 asteeseen F asti). Tämän lämpötilan ylittäessä sen virumislujuus ja hapettumiskestävyys voivat heiketä, mikä rajoittaa sen pitkäaikaista suorituskykyä-.
Mitkä ovat SA 387 Grade 12 Class 2:n yleiset sovellukset?
Sitä käytetään laajalti korkean{0}}lämpötilojen ja korkeapaineisissa-teollisuuden laitteissa, mukaan lukien: kattiloiden tynnyrit ja jaottimet, paineastiat petrokemian-, jalostamo- ja voimantuotantoteollisuudelle, putkistojärjestelmät höyrylle ja prosessinesteille, uunien komponentit ja lämmönvaihtimet.
Miten SA 387 Grade 12 Class 2 eroaa saman luokan luokasta 1?
Tärkein ero on sitkeysvaatimuksissa. SA 387 Grade 12 Luokassa 2 on tiukemmat Charpy V-notch (CVN) iskusitkeysvaatimukset kuin luokka 1. Luokassa 2 vaaditaan tyypillisesti vähintään 27 J (20 ft-lb) CVN-arvoa -18 asteessa (0 astetta F), kun taas luokassa 1 voi olla alhaisempi tai ei ollenkaan, riippuen sovelluksen pakollisista vaatimuksista.
Mitä eroa on ASME SA 387:n ja ASTM A 387:n välillä?
ASME SA 387 ja ASTM A 387 ovat teknisesti identtisiä kemiallisen koostumuksen ja mekaanisten ominaisuuksien suhteen. Ainoa ero on niiden käyttöalue: ASME SA 387 on osa ASME Boiler and Pressure Vessel Code (BPVC) -koodia, jota käytetään ASME-standardien mukaisesti sertifioiduissa laitteissa. ASTM A 387 on yleinen-käyttöstandardi teollisuussovelluksiin, jotka eivät vaadi ASME-sertifiointia. Valmistajat tuottavat usein materiaalia, joka täyttää molemmat standardit.
Mikä on SA 387 Grade 12 Class 2 virumislujuus korkeissa lämpötiloissa?
SA 387 Grade 12 Class 2 osoittaa luotettavaa virumislujuutta käyttölämpötiloissa aina 593 asteeseen (1100 astetta F). Esimerkiksi 538 astetta (1000 astetta F) sen 100 000 -tunnin viruman murtolujuus on noin 34,5 MPa (5 000 psi), mikä riittää useimpiin keskilämpötilaisiin korkeapaineisiin sovelluksiin, kuten jalostamoiden lämmittimiin ja höyrykattiloihin. Virumislujuus laskee vähitellen lämpötilan noustessa yli 593 astetta (1100 astetta F) mikrorakenteen muutoksista johtuen.
Voiko SA 387 Grade 12 Class 2 olla kylmämuovattavissa?
Se voidaan kylmämuovata-, mutta sen sitkeys huoneenlämmössä vaatii huolellista käsittelyä. Kylmämuovaus tulee suorittaa yli -18 asteen (0 astetta F) lämpötiloissa hauraan murtumisen välttämiseksi, eikä materiaalia saa rasittaa liikaa myötölujuuden yli. Muovauksen jälkeinen lämpökäsittely voi olla tarpeen, jos muovausprosessi aiheuttaa merkittäviä jäännösjännityksiä, erityisesti kriittisen paineen käytössä käytettäville komponenteille.



