P275N paineastian teräslevyon tuote, jonka sinun pitäisi priorisoida. Kaikista EN 10028-3 laatuluokista P275N ei ole vain tekninen vaihtoehto – se on yleisimmin ostettu ja käytetty teräslaatu vakiopaineastiaprojekteissa maailmanlaajuisesti. Se tarjoaa juuri sitä, mitä useimmat ostajat tarvitsevat: luotettavaa lujuutta, helppoa käsittelyä ja hallittuja kustannuksia.

P275N paineastian teräslevy
Gnee Steelillä P275N on yksi tärkeimmistä vientituotteistamme. Toimitamme joka vuosi suuria määriä P275N-teräslevyjä urakoitsijoille ja jakelijoille, jotka haluavat välttää liiallisia määrityksiä- mutta silti noudattaa turvallisuusstandardeja.
Jos sovellukseesi ei liity äärimmäisiä lämpötiloja, P275N:n valinta ei ole kompromissi -, se on strateginen päätös projektin tehokkuuden ja kannattavuuden maksimoimiseksi.
Mikä on P275N paineastian teräs?
P275N on normalisoitu-seostamaton hienorakeinen-teräs, joka on suunniteltu paineastioihin ja teollisuuslaitteisiin.
- Myötölujuus: suurempi tai yhtä suuri kuin 275 MPa
- Vetolujuus: 390 – 530 MPa
- Standardi: EN 10028-3
- Toimitustila: Normalisoitu
Se tarjoaa tasapainoisen yhdistelmän lujuutta, taipuisuutta ja hitsattavuutta, mikä tekee siitä sopivan useimpiin yleisimpiin -painesovelluksiin.
P275N-teräksen kemiallinen koostumus
| Elementti | Sisältö (%) |
|---|---|
| C | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,20 |
| Si | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,40 |
| Mn | 0.90 – 1.50 |
| P | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,025 |
| S | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,015 |
| N | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,012 |
Tämä koostumus varmistaa alhaisen hitsaushalkeamisherkkyyden ja vakaan suorituskyvyn valmistuksessa.
P275N-teräslevyn mekaaniset ominaisuudet
| Paksuus (mm) | Myönnön vahvuus (MPa) | Vetolujuus (MPa) | Pidentymä (%) |
|---|---|---|---|
| Pienempi tai yhtä suuri kuin 16 | Suurempi tai yhtä suuri kuin 275 | 390 – 530 | Suurempi tai yhtä suuri kuin 22 |
| 16 – 40 | Suurempi tai yhtä suuri kuin 265 | 390 – 530 | Suurempi tai yhtä suuri kuin 22 |
| 40 – 60 | Suurempi tai yhtä suuri kuin 255 | 390 – 530 | Suurempi tai yhtä suuri kuin 22 |
| 60 – 100 | Suurempi tai yhtä suuri kuin 245 | 390 – 530 | Suurempi tai yhtä suuri kuin 22 |
Nämä ominaisuudet takaavat vahvan paineenkestävyyden säilyttäen samalla joustavuuden, mikä on kriittistä turvallisen toiminnan kannalta.
Miksi P275N on käytännöllisempi kuin muut P275-laadut
Vaikka P275NH, P275NL1 ja P275NL2 on suunniteltu erityisolosuhteisiin, ne ovat usein tarpeettoman kalliita vakioprojekteissa.
| Luokka | Ominaisuus | Kustannusvaikutus |
|---|---|---|
| P275N | Vakiosovellukset | Edullisin |
| P275NH | Korkea lämpötila | +10–15% |
| P275NL1 | Matala lämpötila (-20 astetta) | +15–25% |
| P275NL2 | Äärimmäisen alhainen lämpötila (-50 astetta) | +25–35% |
Todellisissa hankintaskenaarioissa yli{0}}määrittely voi nostaa projektin kokonaiskustannuksia merkittävästi parantamatta todellista suorituskykyä.
Tästä syystä kokeneet ostajat palaavat usein P275N:ään perustason ja tehokkaimpana valintana.
P275N-teräslevyn tärkeimmät edut
Kustannusten hallinta
P275N:n käyttö voi vähentää kokonaismateriaalikustannuksia jopa 20–30 % korkeampiin laatuihin verrattuna.
Helppo valmistus
Erinomainen hitsattavuus parantaa tuotantonopeutta ja vähentää vikoja.
Vakaa tarjonta
P275N on laajalti tuotettu, mikä takaa lyhyemmät läpimenoajat ja paremman saatavuuden.
Todistettu suorituskyky
Maailmanlaajuisesti tuhansissa projekteissa käytetty P275N tarjoaa luotettavan ja ennustettavan suorituskyvyn.
Miksi valita Gnee Steel?
P275N:n hankinnassa johdonmukaisuus ja toimitusvarmuus ovat tärkeämpiä kuin mikään. Gnee Steel toimittaa tuhansia tonneja P275N-teräslevyjä vuosittain, mikä tekee siitä yhden kypsimmistä ja vakaimmista tuotelinjoistamme.
Tämän volyymin ansiosta voimme säilyttää tasaisen laadun ja kilpailukykyisen hinnoittelun.
Tuemme täysikokoista valikoimaa:
- Paksuus: 6-100 mm
- Leveys: jopa 3500 mm
- Pituus: jopa 12000 mm
Kaikki tuotteet voidaan toimittaa EN 10204 3.1 -sertifioinnilla, mikä takaa täydellisen jäljitettävyyden ja vaatimustenmukaisuuden.
Käsittelykykymme mahdollistaa:
- Tarkkuusleikkaus (±1 mm toleranssi)
- Mukautetut koot jätteen vähentämiseksi
- Nopeampi valmistus projektiisi
Toimitus on toinen tärkeä etu. Normaali toimitusaikamme on 7–20 päivää, mikä auttaa asiakkaita välttämään projektien aikataulujen viivästymistä.
Työskentelemällä suoraan kanssamme poistat keskimääräiset kustannukset ja hyödyt:
- Tehdas{0}}suora hinnoittelu
- Vakaa pitkän ajan{0}}tarjonta
- Nopeampi vastaus ja tekninen tuki
Tästä syystä monet asiakkaat valitsevat Gneen ei vain kerran, vaan pitkäaikaiseksi-toimittajaksi.

Jos projektisi vaatii luotettavaa ja kustannustehokasta-paineastiamateriaalia, P275N ei ole vain vaihtoehto, - se on käytännöllisin vaihtoehto.
Korkeamman arvosanan valitseminen voi kasvattaa budjettiasi, mutta se ei välttämättä paranna projektisi tulosta. P275N:n valitseminen tarkoittaa, että teet tasapainoisen ja ammattimaisen hankintapäätöksen.
Nyt on oikea aika varmistaa tarjontasi. Lähetä meille vaatimuksesi tänään, niin saat:
- Viimeisin tehdashinta P275N:lle
- Saatavana varastossa ja koot
- Mill Test Certificate (MTC)
- Nopea toimitussuunnitelma
Ero hyvän ja kannattavan projektin välillä johtuu usein materiaalin valinnasta ja toimittajan valinnasta.
Ota yhteyttä nyt saadaksesi tarjouksen P275N-teräksistä

Mitkä ovat tärkeimmät erot P275N:n, P275NH:n, P275NL1:n ja P275NL2:n välillä?
Keskeiset erot ovat iskutestin lämpötilassa ja sovellettavissa työolosuhteissa. Kaikkien neljän laadun vähimmäismyötölujuus on suurempi tai yhtä suuri kuin 275 MPa (paksuudeltaan enintään 16 mm) ja ne ovat EN 10028-3 -standardin mukaisia:
P275N: Iskutesti -20 asteessa, sopii normaalilämpöisiin paineastioihin ja yleisiin teollisuusputkiin;
P275NH: Iskutesti -20 asteessa, optimoitu suorituskykyä korkeassa-lämpötiloissa, sovitettavissa keski-korkeaan lämpötilaan alle 350 asteen painelaitteisiin;
P275NL1: Iskutesti -40 asteessa, sopii matalan lämpötilan varastosäiliöihin ja erottimiin kylmillä alueilla;
P275NL2: Iskutesti -50 asteessa, tarjoaa parhaan erittäin alhaisen lämpötilan sitkeyden, soveltuu kryogeenisiin laitteisiin, kuten nestemäisiin typpeihin/LNG-järjestelmiin.
Mitkä ovat näiden neljän luokan vastaavat numeromerkit?
P275N: 1.0483;
P275NH: 1,0485;
P275NL1: 1,0488;
P275NL2: 1.1104.
Vaikuttaako paksuus suorituskykyyn?
Kyllä, se tekee. Kun paksuus ylittää 16 mm, myötölujuus pienenee vähitellen (esim. suurempi tai yhtä suuri kuin 245 MPa 63-100 mm), ja myös matalan lämpötilan sitkeys laskee hieman. Ultra-alhaisissa lämpötiloissa, joiden paksuus on >40 mm, on suositeltavaa priorisoida P275NL2 ja lisätä iskutestien näytteenottosuhdetta.
Mitkä ovat neljän luokan tärkeimmät mekaaniset ominaisuudet?
Myötölujuus (ReH): Suurin tai yhtä suuri kuin 275 MPa paksuudella Vähemmän tai yhtä suuri kuin 16 mm, pienenee hieman paksuuden kasvaessa (esim. suurempi tai yhtä suuri kuin 255 MPa, kun paksuus on 40–63 mm);
Vetolujuus (Rm): 410 ~ 560 MPa;
Iskuenergia (KV): Suurin tai yhtä suuri kuin 27 J jokaista vastaavaa iskulämpötilaa kohden (tavallinen syöttö vastaa Suurempi tai yhtä suuri kuin 40 J turvallisuuden parantamiseksi);
Venymä (A): Suurempi tai yhtä suuri kuin 22 % ~ 24 % (säädetty paksuuden mukaan).
Mikä on saatavilla olevien mittojen valikoima?
Paksuus: 6mm ~ 300mm;
Leveys: 1500mm ~ 4800mm;
Pituus: 6000mm ~ 18000mm;
Saatavilla on räätälöityjä leikkaus-, poraus- ja viistopalveluita, joiden minimileikkauskoko on 500 × 500 mm.
Millainen on hitsattavuus ja mitkä ovat hitsaussuositukset?
Sillä on erinomainen hitsattavuus (CEV pienempi tai yhtä suuri kuin 0,43 %), ja suositellut ratkaisut:
Hitsaustarvikkeet: E5515-C1 manuaaliseen kaarihitsaukseen, H08MnA+F55A4 virtausaine upokaarihitsaukseen ja ER50-6 kaasumetallikaarihitsaukseen;
Esilämmitysvaatimus: Esilämmitystä ei vaadita, jos paksuus on enintään 30 mm; esilämmitä 100-150 asteeseen paksuudelle > 30 mm;
Passojen välinen lämpötila: Alle tai yhtä suuri kuin 250 astetta, lämmöntuontiohjattu 15-35 kJ/cm;
Jälki-hitsauksen lämpökäsittely (PWHT): Suositellaan paksuille levyille (>50 mm) – jännityksenpoistohehkutus 580–620 asteessa 2 tunnin ajan.
Voidaanko P275-sarja korvata ASTM A516 Gr70 (amerikkalainen standardi) tai Q345R (kiinalainen standardi)?
vs. ASTM A516 Gr70: Samanlainen lujuus, mutta P275-sarja tarjoaa paremman lujuuden matalassa-lämpötiloissa
. P275-sarja on suositeltu eurooppalaisiin projekteihin, kun taas ASTM A516 Gr70 sopii Pohjois-Amerikan projekteihin;
vs. Q345R (GB 713): Q345R:llä on suurempi myötöraja (suurempi tai yhtä suuri kuin 345 MPa), mutta P275-sarja erottuu suorituskyvystään matalissa-lämpötiloissa (-20 asteen isku) ja korkean lämpötilan stabiilisuudessa. Kansainvälisissä projekteissa on suositeltavaa valita ensin EN-standardin mukaan.
Mitä eroa on P275NL1/NL2:n ja 16MnDR:n (kiinalainen standardi) välillä?
16MnDR (GB 3531): Iskutesti -40 asteessa, myötöraja Suurempi tai yhtä suuri kuin 315 MPa, sopii kotimaisiin matalan lämpötilan projekteihin;
P275NL1: Iskutesti -40 asteessa, myötöraja Suurempi tai yhtä suuri kuin 275 MPa, joka kuuluu eurooppalaiseen standardijärjestelmään, jolla on korkeampi kansainvälinen tunnustus;
P275NL2: Iskutesti -50 asteessa, tarjoaa paremman lujuuden alhaisissa lämpötiloissa kuin 16MnDR, mukautuu ankarimpiin kryogeenisiin työolosuhteisiin.
| Muu teräslevy | ||||
| Nimi | Materiaali | Tekniset tiedot (mm) | Tonnia | Huomautus |
| Päällystetty teräslevy | P265GH+410,S355JR+410,A516Gr70+316, A537CL1+304L,Q235B+304L,Q345B+304, A516Gr70(NACE)+410,A537CL1+904L, A537CL1+316L,A516Gr70+304L,A537CL1+304 ,A516Gr70+410,A516Gr70+904L |
2-300mm (pohjalevy), 1-50mm (komposiittilevy) | / | UT, AR, TMCP. Normalisoitu, sammutettu ja karkaistu, Z-suuntatesti, Charpy V-LovistustestiKolmannen osapuolen testi, pinnoitettu tai ruiskupuhallus ja maalaus. |
| Matala seosaine | Q345A, Q345B, Q345C, Q345D, Q345E, Q390, Q420, Q460C, ST52-3, S355J2+N, SS400, SA302GrC, S275NL, 35CrMo | 6 - 350 | 5788.56 | Normalisointi, karkaistu, kontrolloitu valssaus, kuumavalssaus, kuumavalssaus, 1. tarkastus, 2. tarkastus, 3. tarkastus |
| Paineastian levy | Q245R, Q345R, Q370R, 16MnDR, 09MnNiDR, 15CrMoR, 14Cr1MoR, 12Cr2Mo1R, SA516Gr60, SA516Gr70, SA516Gr485, SA285, SA138,28 SA387Gr22, P265, P295, P355GH, Q245R(R-HIC), Q345R(R-HIC) | 3 - 300 | 8650 | Normalisointi, karkaistu, kontrolloitu valssaus, kuumavalssaus, kuumavalssaus, 1. tarkastus, 2. tarkastus, 3. tarkastus |
| Vahva{0}}levy | WH785D/E, Q960D/E, Q890D/E, WH60D/E, WH70B, Q550D, Q590D, Q690D/E | 8 - 120 | 3086.352 | Sammutettu ja temperoitu |
| Kulutus-kestävä levy | NM360, NM400, NM450, NM500 | 6 - 150 | 3866.297 | Sammutettu ja temperoitu |
| Siltalevy | Q235qC, Q345qC, Q370qC, Q420qC, Q345qDNH, Q370qDNH, A709 - 50F - 2, A709 - 50T - 2 | 8 - 200 | 2853.621 | Kuumavalssattu, normalisoitu, kuumavalssattu kontrolloitu valssaus, karkaistu ja karkaistu + sitkeys ja hauraus |

