Kun vertaaP275N ja P355N paineastiaterästä, monet ostajat ovat luonnollisesti kiinnostuneita P355N:stä sen suuremman lujuuden vuoksi.

P275N
Suurimpaan osaan paineastiasovelluksista, varsinkin normaaleissa käyttöolosuhteissa, P275N-paineastian teräslevy ei ole pelkästään riittävä - se on tehokkain ja kustannustehokkain valinta-.
Gnee Steelillä toimitamme molempia laatuja, mutta suuri osa asiakkaistamme valitsee lopulta P275N:n arvioituaan todelliset tarpeensa. Syy on yksinkertainen: se täyttää suorituskykyvaatimukset ilman tarpeetonta kustannusten nousua.
P275N vs P355N teräslevyn tekniset tiedot
| Tuote | P275N | P355N |
|---|---|---|
| Vakio | EN 10028-3 | EN 10028-3 |
| Tuottovoima | Suurempi tai yhtä suuri kuin 275 MPa | Suurempi tai yhtä suuri kuin 355 MPa |
| Vetolujuus | 390-530 MPa | 490-630 MPa |
| Toimitusehto | Normalisoitu | Normalisoitu |
| Tyypillinen käyttö | Vakiopaineastiat | Korkeapainejärjestelmät |
Kyllä, P355N on vahvempi. Mutta pelkkä vahvuus ei määrittele arvoa.
P355N tarjoaa noin 29 % korkeamman myötörajan, mikä kuulostaa houkuttelevalta. Kuitenkin monissa todellisissa-skenaarioissa:
- Varastointisäiliöt
- Kemialliset säiliöt
- Kattilat normaalipaineessa
- Yleiset teollisuusalukset
Nämä sovellukset eivät täysin hyödynnä tätä lisävoimaa. Tästä syystä P275N on laajalti hyväksytty oletusarvoiseksi suunnitteluvaihtoehdoksi vakiopaineolosuhteissa.
P275N:n ja P355N:n hintaero
Materiaalikustannukset ovat usein ratkaisevin tekijä hankinnassa.
| Tekijä | P275N | P355N |
|---|---|---|
| Perushinta | Alentaa | Korkeampi |
| Kustannusero | - | +10% - +25% |
| Joukkotilauksen vaikutus | Taloudellisempi | Huomattavasti korkeampi |
Suurissa projekteissa tämä ero voi tarkoittaa:
- Säästöjä tuhansista kymmeniin tuhansiin dollareihin
- Paremmat voittomarginaalit
- Kilpailukykyisempi projektihinnoittelu
Jos projektisi ei vaadi suurempaa lujuutta, P355N:n valinnasta tulee tarpeeton taloudellinen taakka.
P275N ja P355N paineastiateräksen edut
Valmistuksen näkökulmasta P275N tarjoaa selkeitä etuja.
| Aspekti | P275N | P355N |
|---|---|---|
| Hitsattavuus | Erinomainen | Erittäin hyvä |
| Esilämmitys | Minimaalinen | Joskus vaaditaan |
| Käsittelyn vaikeus | Alentaa | Korkeampi |
| Tehokkuus | Nopeammin | Kohtalainen |
Todellisissa tuotantoympäristöissä tämä tarkoittaa:
P275N auttaa sinua:
- Vähennä hitsausaikaa
- Pienemmät vikaprosentit
- Paranna tuotannon tehokkuutta
Nämä tekijät vähentävät suoraan valmistuskustannuksia ja projektin aikatauluja.
P275N ja P355N paineastiateräksen käyttö
P275N on laajalti käytössä:
- Öljyn ja kaasun varastosäiliöt
- Petrokemian alukset
- Teollisuuden kattilat
- Painesäiliöt
Nämä sovellukset priorisoivat:
- Luotettavuus
- Kustannusten hallinta
- Valmistuksen helppous
Näissä olosuhteissa P275N tarjoaa täysin riittävän suorituskyvyn ilman ylimääräisiä-määrityksiä.
Materiaalin valinnassa on kaksi tyypillistä lähestymistapaa:
| strategia | Tulos |
|---|---|
| Valitse korkein laatu (P355N) | Korkeammat kustannukset, yli-määrittelyn |
| Valitse sopiva laatu (P275N) | Tasapainoiset kustannukset ja suorituskyky |
Kokeneet insinöörit ja ostajat aloittavat harvoin korkeimmalla arvosanalla.
Sen sijaan ne alkavat P275N:stä perusviivana, ja ne päivitetään vain, jos:
- Painevaatimukset ylittävät rajat
- Suunnittelulaskelmat vaativat suurempaa lujuutta
- Painonpudotus on kriittistä
Tämä lähestymistapa takaa maksimaalisen kustannustehokkuuden.
Miksi useimmat ostajat valitsevat P275N:n
Markkinoiden näkökulmasta P275N on:
- Yksi yleisimmin käytetyistä paineastiateräksistä
- Laajalti saatavilla vakaalla tarjonnalla
- Helpompi käsitellä ja valmistaa
- Kustannustehokkaampi-joukkotilaukset
Gnee Steelillä suuri osa toistuvista tilauksista tulee asiakkailta, jotka alun perin kokeilivat korkeampia laatuja ja vaihtoivat myöhemmin takaisin P275N:ään parantaakseen kustannusten hallintaa.
Ero P275N:n ja P355N:n välillä ei ole siinä, kumpi on parempi. Kyse on siitä, kumpi on käytännöllisempi projektillesi. Jos sovelluksesi toimii normaaleissa paineolosuhteissa, P275N tarjoaa jo:
- Luotettava vahvuus
- Erinomainen hitsattavuus
- Todistettu suorituskyky
P355N:n valinta tällaisissa tapauksissa johtaa usein korkeampiin kustannuksiin ilman todellista hyötyä.

Jos vertaat tällä hetkellä P275N:ää ja P355N:ää, käytännöllisin vaihe on yksinkertainen.
- Aloita P275N:llä.
- Arvioi suunnitteluasi.
- Päivitä vain tarvittaessa.
Tämä lähestymistapa auttaa sinua välttämään tarpeettomia kustannuksia säilyttäen samalla täyden vaatimustenmukaisuuden ja turvallisuuden.
Jos tavoitteesi on hallita budjettia, parantaa tehokkuutta ja varmistaa luotettava suorituskyky, P275N ei ole vain vaihtoehto - se on älykkäin valinta.
Gnee Steelillä olemme valmiita tukemaan projektiasi seuraavilla tavoilla:
- Vakaa tarjonta P275N teräslevyjä
- Kilpailukykyinen tehdashinnoittelu
- Nopea toimitus ja täysi tekninen tuki
Lähetä meille toiveesi jo tänään ja pyydä räätälöity tarjous. Koska todellisissa projekteissa paras materiaali ei ole vahvin - se on se, joka tuottaa parhaan arvon.
Ota yhteyttä nyt saadaksesi tarjouksen P275N-teräksistä

Mitkä ovat tärkeimmät erot P275N:n, P275NH:n, P275NL1:n ja P275NL2:n välillä?
Keskeiset erot ovat iskutestin lämpötilassa ja sovellettavissa työolosuhteissa. Kaikkien neljän laadun vähimmäismyötölujuus on suurempi tai yhtä suuri kuin 275 MPa (paksuudeltaan enintään 16 mm) ja ne ovat EN 10028-3 -standardin mukaisia:
P275N: Iskutesti -20 asteessa, sopii normaalilämpöisiin paineastioihin ja yleisiin teollisuusputkiin;
P275NH: Iskutesti -20 asteessa, optimoitu suorituskykyä korkeassa-lämpötiloissa, sovitettavissa keski-korkeaan lämpötilaan alle 350 asteen painelaitteisiin;
P275NL1: Iskutesti -40 asteessa, sopii matalan lämpötilan varastosäiliöihin ja erottimiin kylmillä alueilla;
P275NL2: Iskutesti -50 asteessa, tarjoaa parhaan erittäin alhaisen lämpötilan sitkeyden, soveltuu kryogeenisiin laitteisiin, kuten nestemäisiin typpeihin/LNG-järjestelmiin.
Mitkä ovat näiden neljän arvosanan vastaavat numeromerkit?
P275N: 1.0483;
P275NH: 1,0485;
P275NL1: 1,0488;
P275NL2: 1.1104.
Vaikuttaako paksuus suorituskykyyn?
Kyllä, se tekee. Kun paksuus ylittää 16 mm, myötölujuus pienenee vähitellen (esim. suurempi tai yhtä suuri kuin 245 MPa 63-100 mm), ja myös matalan lämpötilan sitkeys laskee hieman. Ultra-alhaisissa lämpötiloissa, joiden paksuus on >40 mm, on suositeltavaa priorisoida P275NL2 ja lisätä iskutestien näytteenottosuhdetta.
Mitkä ovat neljän luokan tärkeimmät mekaaniset ominaisuudet?
Myötölujuus (ReH): Suurin tai yhtä suuri kuin 275 MPa paksuudella Vähemmän tai yhtä suuri kuin 16 mm, pienenee hieman paksuuden kasvaessa (esim. suurempi tai yhtä suuri kuin 255 MPa, kun paksuus on 40–63 mm);
Vetolujuus (Rm): 410 ~ 560 MPa;
Iskuenergia (KV): Suurin tai yhtä suuri kuin 27 J jokaista vastaavaa iskulämpötilaa kohden (tavallinen syöttö vastaa Suurempi tai yhtä suuri kuin 40 J turvallisuuden parantamiseksi);
Venymä (A): Suurempi tai yhtä suuri kuin 22 % ~ 24 % (säädetty paksuuden mukaan).
Mikä on saatavilla olevien mittojen valikoima?
Paksuus: 6mm ~ 300mm;
Leveys: 1500mm ~ 4800mm;
Pituus: 6000mm ~ 18000mm;
Saatavilla on räätälöityjä leikkaus-, poraus- ja viistopalveluita, joiden minimileikkauskoko on 500 × 500 mm.
Millainen on hitsattavuus ja mitkä ovat hitsaussuositukset?
Sillä on erinomainen hitsattavuus (CEV pienempi tai yhtä suuri kuin 0,43 %), ja suositellut ratkaisut:
Hitsaustarvikkeet: E5515-C1 manuaaliseen kaarihitsaukseen, H08MnA+F55A4 virtausaine upokaarihitsaukseen ja ER50-6 kaasumetallikaarihitsaukseen;
Esilämmitysvaatimus: Esilämmitystä ei vaadita, jos paksuus on enintään 30 mm; esilämmitä 100-150 astetta paksuudelle > 30 mm;
Passojen välinen lämpötila: Alle tai yhtä suuri kuin 250 astetta, lämmöntuontiohjattu 15-35 kJ/cm;
Jälki-hitsauksen lämpökäsittely (PWHT): Suositellaan paksuille levyille (>50 mm) – jännityksenpoistohehkutus 580–620 asteessa 2 tunnin ajan.
Voidaanko P275-sarja korvata ASTM A516 Gr70 (amerikkalainen standardi) tai Q345R (kiinalainen standardi)?
vs. ASTM A516 Gr70: Samanlainen lujuus, mutta P275-sarja tarjoaa paremman kestävyyden matalassa-lämpötiloissa
. P275-sarja on suositeltu eurooppalaisiin projekteihin, kun taas ASTM A516 Gr70 sopii Pohjois-Amerikan projekteihin;
vs. Q345R (GB 713): Q345R:llä on suurempi myötöraja (suurempi tai yhtä suuri kuin 345 MPa), mutta P275-sarja erottuu suorituskyvystään matalissa-lämpötiloissa (-20 asteen isku) ja korkean lämpötilan stabiilisuudessa. Kansainvälisissä projekteissa on suositeltavaa valita ensin EN-standardin mukaan.
Mitä eroa on P275NL1/NL2:n ja 16MnDR:n (kiinalainen standardi) välillä?
16MnDR (GB 3531): Iskutesti -40 asteessa, myötöraja Suurempi tai yhtä suuri kuin 315 MPa, soveltuu kotimaisiin matalan lämpötilan projekteihin;
P275NL1: Iskutesti -40 asteessa, myötöraja Suurempi tai yhtä suuri kuin 275 MPa, joka kuuluu eurooppalaiseen standardijärjestelmään, jolla on korkeampi kansainvälinen tunnustus;
P275NL2: Iskutesti -50 asteessa, tarjoaa paremman lujuuden alhaisissa lämpötiloissa kuin 16MnDR, mukautuu ankarimpiin kryogeenisiin työolosuhteisiin.
| Muu teräslevy | ||||
| Nimi | Materiaali | Tekniset tiedot (mm) | Tonnia | Huomautus |
| Päällystetty teräslevy | P265GH+410,S355JR+410,A516Gr70+316, A537CL1+304L,Q235B+304L,Q345B+304, A516Gr70(NACE)+410,A537CL1+904L, A537CL1+316L,A516Gr70+304L,A537CL1+304 ,A516Gr70+410,A516Gr70+904L |
2-300mm (pohjalevy), 1-50mm (komposiittilevy) | / | UT, AR, TMCP. Normalisoitu, sammutettu ja karkaistu, Z-suuntatesti, Charpy V-LovistustestiKolmannen osapuolen testi, pinnoitettu tai ruiskupuhallus ja maalaus. |
| Matala seosaine | Q345A, Q345B, Q345C, Q345D, Q345E, Q390, Q420, Q460C, ST52-3, S355J2+N, SS400, SA302GrC, S275NL, 35CrMo | 6 - 350 | 5788.56 | Normalisointi, karkaistu, kontrolloitu valssaus, kuumavalssaus, kuumavalssaus, 1. tarkastus, 2. tarkastus, 3. tarkastus |
| Paineastian levy | Q245R, Q345R, Q370R, 16MnDR, 09MnNiDR, 15CrMoR, 14Cr1MoR, 12Cr2Mo1R, SA516Gr60, SA516Gr70, SA516Gr485, SA285, SA138,28 SA387Gr22, P265, P295, P355GH, Q245R(R-HIC), Q345R(R-HIC) | 3 - 300 | 8650 | Normalisointi, karkaistu, kontrolloitu valssaus, kuumavalssaus, kuumavalssaus, 1. tarkastus, 2. tarkastus, 3. tarkastus |
| Vahva{0}}levy | WH785D/E, Q960D/E, Q890D/E, WH60D/E, WH70B, Q550D, Q590D, Q690D/E | 8 - 120 | 3086.352 | Sammutettu ja temperoitu |
| Kulutusta{0}}kestävä levy | NM360, NM400, NM450, NM500 | 6 - 150 | 3866.297 | Sammutettu ja temperoitu |
| Siltalevy | Q235qC, Q345qC, Q370qC, Q420qC, Q345qDNH, Q370qDNH, A709 - 50F - 2, A709 - 50T - 2 | 8 - 200 | 2853.621 | Kuumavalssattu, normalisoitu, kuumavalssattu kontrolloitu valssaus, karkaistu ja karkaistu + sitkeys ja hauraus |

