Tietoa

Mitkä ovat A36-teräspalkin ominaisuudet rakentamiseen?

Dec 18, 2025 Jätä viesti

A36 Beamon vähähiilinen teräs I-profiili, jota käytetään laajalti rakentamisessa, tie- ja vesirakentamisessa ja teollisissa sovelluksissa. Sen kohtalainen veto- ja myötölujuus yhdistettynä erinomaiseen hitsattavyyteen, työstettävyyteen ja muovattavyyteen tekevät siitä kustannustehokkaan ratkaisun rakennerungoille.

 

A36 Beam

 

Kuumasinkityt A36-hiiliteräspalkit antavat erinomaisen suojan säältä ja ympäristön korroosiolta, mikä lisää kestävyyttä. Sinkkipinnoitteen paksuus voidaan räätälöidä projektin vaatimusten mukaan.

 

Tuotteen yleiskatsaus

 

Tuote ASTM A36 -palkki
Tekniikka Kuumavalssattu
Pintakäsittely Musta, galvanoitu, pohjamaalattu
Vakiokoot IPN ja IPE eurooppalaiset standardit
Web-leveys 42-215 mm
Syvyys 80-600 mm
Verkkojen paksuus 3,8 - 21,6 mm
Huom Mukautetut koot saatavilla pyynnöstä

 

A36 Carbon I--palkin kemiallinen koostumus

 

Teräsluokka Tyyli C, max % Mn % P, max % S, max % Si %
A36 Teräsosat 0.26 0.04 0.05 Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,40

Kuparisisältöä on saatavilla pyynnöstä erikoistilauksista.

 

A36 I-palkin mekaaniset ominaisuudet

 

Teräsluokka Tyyli Vetolujuus (ksi [MPa]) Myötolujuus (ksi [MPa]) Pituma 200 mm (%) Venymä 50 mm (%)
A36 Teräsosat 58 – 80 [400 – 550] 36 [250] 20 21

 

IPE-sarjan mitat (eurooppalainen standardi A36-palkki)

 

Tuote Paino (kg/m) Syvyys (mm) Leveys (mm) Rainan paksuus (mm) Laipan paksuus (mm)
IPE 80 6.0 80 46 3.8 5.2
IPE 100 8.1 100 55 4.1 5.7
IPE 120 10.4 120 64 4.4 6.3
IPE 140 12.9 140 73 4.7 6.9
IPE 160 15.8 160 82 5.0 7.4
IPE 180 18.8 180 91 5.3 8.0
IPE 200 22.4 200 100 5.6 8.5
IPE 220 26.2 220 110 5.9 9.2
IPE 240 30.7 240 120 6.2 9.8
IPE 270 36.1 270 135 6.6 10.2
IPE 300 42.2 300 150 7.1 10.7
IPE 330 49.1 330 160 7.5 11.5
IPE 360 57.1 360 170 8.0 12.7
IPE 400 66.3 400 180 8.6 13.6
IPE 450 79.1 450 190 9.4 14.6
IPE 500 90.7 500 200 10.2 16
IPE 550 106.0 550 210 11.2 17.2
IPE 600 124.4 600 220 12 19

 

IPN-sarjan mitat (eurooppalainen standardi A36 Beam)

 

Tuote Paino (kg/m) Syvyys (mm) Leveys (mm) Rainan paksuus (mm) Laipan paksuus (mm)
IPN 80 5.9 80 42 3.9 5.9
IPN 100 8.3 100 50 4.5 6.8
IPN 120 11.1 120 58 5.1 7.7
IPN 140 14.3 140 66 5.7 8.6
IPN 160 17.9 160 74 6.3 9.5
IPN 180 21.9 180 82 6.9 10.4
IPN 200 26.2 200 90 7.5 11.3
IPN 220 31.1 220 98 8.1 12.2
IPN 240 36.2 240 106 8.7 13.1
IPN 260 41.9 260 113 9.4 14.1
IPN 280 47.9 280 119 10.1 15.2
IPN 300 54.2 300 125 10.8 16.2
IPN 320 61.0 320 131 11.5 17.3
IPN 340 68.0 340 137 12.2 18.3
IPN 360 76.1 360 143 13 19.5
IPN 400 92.4 400 155 14.4 21.6
IPN 450 115 450 170 16.2 24.3
IPN 500 141 500 185 18 27
IPN 550 166 550 200 19 30
IPN 600 199 600 215 21.6 32.4

 

A36 Beamin edut

 

Kustannustehokas{0}}rakenneteräs

Matala hiilipitoisuus (vähemmän tai yhtä suuri kuin 0,26 %) tarjoaa tasapainon lujuuden ja taipuisuuden välillä, joten A36 Beam on taloudellinen valinta sekä kevyisiin että keskisuuriin rakenteisiin.

myötölujuus: 36 ksi (~ 250 MPa); Vetolujuus: 58-80 ksi (~400-550 MPa).

Vähentää materiaalin kokonaiskustannuksia turvallisuudesta tinkimättä, soveltuu liikerakennuksiin, varastoihin ja siltoihin.

 

Erinomainen valmistus ja mekaaninen suorituskyky

Hyvä hitsattavuus ja työstettävyys mahdollistaa monimutkaiset liitokset ja esivalmistetut rakenteet.

Voidaan leikata, porata tai taivuttaa ilman merkittävää mekaanisten ominaisuuksien heikkenemistä.

Venymä: 20 % (8 tuuman mitta) varmistaa rakenteellisen joustavuuden dynaamisessa kuormituksessa.

Ihanteellinen pylväisiin, palkkeihin ja tukiin monikerroksisissa rakennuksissa ja teollisuusrakenteissa.

 

Kestävyys- ja korroosionkestävyysvaihtoehdot

Saatavana kuumasinkittynä{0}} tai pohjamaalattuina pintakäsittelyinä suojaamaan ilmakehän korroosiolta.

Sinkkipinnoitteen paksuus voidaan räätälöidä 50 g/m² - 275 g/m², mikä täyttää erityiset ympäristövaatimukset.

Parantaa ulkorakenteiden, kuten siltojen, satamarakenteiden ja kattoteräsrunkojen, käyttöikää.

 

Laaja valikoima kokoja ja vakioprofiileja

Tukee erilaisia ​​IPE (80–600 mm syvyys) ja IPN (syvyys 80–600 mm) profiileja joustavaan suunnitteluun.

Rainan paksuus: 3,8–21,6 mm; Laipan leveys: 42–215 mm; Yksikköpaino: 6–199 kg/m.

Soveltuu kevyisiin teollisuusvajaisiin sekä raskaisiin-kuormanosturin palkkeihin ja korkeisiin-rakennusten pilareihin.

 

Muokattavat ja projekti{0}}lähtöiset ratkaisut

Erikoismitat, kuparilisäys ja sinkkipinnoitteen paksuus ovat saatavilla pyynnöstä.

Voidaan toimittaa pituudeltaan--leikattuna, niputettuna tai käärittynä kansainvälistä toimitusta varten.

Mahdollistaa tarkan suunnittelun silloille, teollisuuslaitoksille, esivalmistetuille modulaarisille rakennuksille ja raskaille kalustoille.

 

Sovellukset, joiden taustalla on suorituskykytietoja

Rakennuskehykset: Pilarit ja palkit liike- ja asuinrakennuksiin.

Sillat: Tuet, laiturit ja kannen kehystys, jossa kohtalainen veto- ja myötölujuus on riittävä.

Teollisuuslaitokset: Tehtaiden rungot, alustat ja nosturikiitoradat.

Varastot ja varastotilat: Kevyt---keskimääräinen kuormitus-kannattavat palkit.

Rakennusprojektit: alustat, portaat ja yleiset rakenteelliset rungot.

 

A36 Beam on monipuolinen, kustannustehokas rakenneteräsratkaisu, jossa yhdistyy kohtalainen lujuus, luotettava hitsattavuus ja joustavat räätälöintivaihtoehdot, mikä tekee siitä sopivan monenlaisiin rakennus- ja teollisuusprojekteihin.

 

Ota yhteyttä nyt

 

info-536-393

 

Kysymys 1: Mikä on ASTM A36 H- Beam ja miten se eroaa A572 Grade 50 H- Beamista?
ASTM A36 H-Beam on kuuma-valssattu rakenneteräspalkki, jonka myötöraja on vähintään 250 MPa ja joka on suunniteltu yleisiin rakennesovelluksiin. Verrattuna A572 Grade 50 H- -palkkiin, jonka myötölujuus on korkeampi, 345 MPa, A36 tarjoaa paremman sitkeyden ja on helpompi muotoilla, joten se soveltuu tavallisiin rakennusprojekteihin, joissa ei vaadita erittäin{10}}lujuutta.

 

Kysymys 2: Mikä on ASTM A36 H--säteen kemiallinen koostumus?
Kemiallinen koostumus sisältää hiiltä enintään 0,26 %, mangaania 0,60–1,20 %, fosforia enintään 0,04 %, rikkiä enintään 0,05 % ja piitä enintään 0,40 %. Nämä rajat varmistavat tasapainon hitsattavuuden, sitkeyden ja rakenteellisen lujuuden välillä. Verrattuna A572 Grade 50:een, A36:lla on yleensä hieman pienempi hiilipitoisuus, mikä parantaa hitsattavuutta, mutta alentaa myötörajaa.

 

 

Q3: Mitkä ovat ASTM A36 H--palkin mekaaniset ominaisuudet?
ASTM A36 H-Palkin pienin myötölujuus on 250 MPa ja vetolujuus 400–550 MPa, minimivenymä 20 % yli 200 mm. Sitä vastoin A572 Grade 50 -palkeilla on suurempi myötöraja (345 MPa), mutta hieman pienempi venymä, mikä tarjoaa kompromissin lujuuden ja sitkeyden välillä.

 

Q4: Mitä kokoja ja mittatoleransseja on saatavana ASTM A36 H-Beamille?
Vakiokoot vaihtelevat W4x13 - W44x335, laipan ja rainan paksuustoleranssit ±3 % ja korkeustoleranssit ±6 mm. Mittatarkkuus on oleellista kuorman jakautumisessa, ja A36-palkit noudattavat tyypillisesti ASTM-toleransseja, jotka ovat verrattavissa samankokoisiin A572-palkkiin.

K5: Voidaanko ASTM A36 H-palkki hitsata ja valmistaa helposti?
Kyllä. A36-palkit ovat erittäin hitsattavia SMAW:lla, GMAW:lla tai FCAW:lla. Esikuumennusta ei yleensä vaadita alle 50 mm:n paksuuksille, toisin kuin eräät -lujat teräkset, jotka saattavat tarvita erityisiä varotoimia halkeilun estämiseksi. Kylmätaivutus, poraus ja koneistus ovat myös mahdollisia ilman erikoiskäsittelyä.

 

Kysymys 6: Mitä testejä ASTM A36 H- Beamsille tehdään?
Testaus sisältää vetokokeet, taivutuskokeet, kemialliset analyysit ja visuaalisen tarkastuksen. Mill Test Reports (MTR:t) dokumentoi ASTM A36:n noudattamisen. Ei--tuhoavaa testausta (NDT) voidaan soveltaa kriittisiin projekteihin. A572-palkkeihin verrattuna A36-palkkeilla on yleensä vähemmän tiukat korkean lujuuden testausvaatimukset.

 

K7: Mitkä ovat ASTM A36 H--palkkien tyypilliset sovellukset?
ASTM A36 H-Palkkeja käytetään yleisesti runkojen, siltojen, teollisuuslaitosten, varastojen ja yleisten tukirakenteiden rakentamiseen. Sovelluksiin, jotka vaativat suurempaa kuormitusta, voidaan sen sijaan valita A572 Grade 50 tai sitä korkeammat{5}}palkit.

 

Q8: Miten korroosiosuojaus käsitellään ASTM A36 H- -palkeissa?
Palkit toimitetaan myllyviimeistelynä, valinnaisella galvanoidulla, maalauksella tai pinnoituksella syövyttäviä ympäristöjä varten. Pinnan esikäsittely on kriittinen hitsauksen ja pinnoitteen tarttuvuuden kannalta. A572-palkit saattavat myös vaatia pinnoitteita, mutta ne voivat olla edullisia suuremmissa-jännityksissä tai pitkissä-jännitysrakenteissa suuremman lujuuden vuoksi.

Lähetä kysely