Tietoa

Mitkä ovat A514 Grade F ominaisuudet?

Jan 16, 2026 Jätä viesti

 

 

 

info-658-287

ASTM A514 Grade Fon korkeatuottoinen, karkaistu ja karkaistu seosteräslevy, jota käytetään ensisijaisesti rakennesovelluksissa, joissa painonsäästö ja korkea lujuus ovat kriittisiä. Se on osa teräsperhettä, johon usein viitataan kauppanimellä T-1 teräs.

 

Tärkeimmät tiedot

Myötölujuus: Vähintään 100 ksi (noin . 690 MPa) 2,5 tuuman paksuuteen asti.

Vetolujuus: Tyypillisesti 110–130 ksi.

Kunto: Toimitetaan jäähdytetyssä ja karkaistussa tilassa korkean-lujuuden ja sitkeiden mekaanisten ominaisuuksiensa saavuttamiseksi.

Paksuusalue: F-luokan vakiosaatavuus on tyypillisesti jopa 2,5 tuumaa (63,5 mm).

 

info-553-178

 

 

ASTM A514 Grade F:n tärkeimmät ominaisuudet määrittelevät sen korkea lujuus, sitkeys, hitsattavuus sekä karkaistu ja karkaistu mikrorakenne. Alla on systemaattinen erittely sen kriittisistä mekaanisista, kemiallisista ja fysikaalisista ominaisuuksista.

1. Mekaaniset ominaisuudet (ASTM A514/A514M mukaan)

Nämä ovat vähimmäisarvot, jotka määrittävät arvosanan.

Omaisuus Arvo (pienempi tai yhtä suuri kuin 1,25 tuumaa / 31,75 mm paksu) Arvo (1,25–2,5 tuumaa / 31,75–63,5 mm paksu)
Tuottovoima (0,2 % offset) 100 ksi (690 MPa) 90 ksi (620 MPa)
Vetolujuus 110 - 130 ksi (760 - 895 MPa) 100 - 130 ksi (690 - 895 MPa)
Venymä (2 tuumaa) 18 % min 16 % min
Charpy V{0}}Notch iskunkestävyys Tyypillisesti 20-25 ft-lb (27-34 J) min. @ -50 astetta F (-46 astetta) Sama vaatimus koskee.
Tyypillinen kovuus (ei määritelty) HBW 280-340 (noin HRC 29-36) Hieman matalampi paksumpia osia varten.

 

2. Keskeinen kemiallinen koostumus (tyypillinen/ maks. %)

Luokan F määrittävä piirre on sen "kevyt" seosrakenne hitsattavuutta varten.

Elementti Sisältö (tyypillinen alue / maksimi) Tarkoitus ja huomautus
Hiili (C) 0.15 - 0.20 % (enintään 0,23 %) Matalampi kuin luokka E paremman hitsattavuuden vuoksi.
Mangaani (Mn) 0.80 - 1.10% Vahvistus ja kovettuvuus.
Kromi (Cr) 0.40 - 0.65% Kovettavuus ja lujuus.
Molybdeeni (Mo) 0.15 - 0.25% Parantaa voimaa ja kestävyyttä.
Boori (B) 0.0005 - 0.005% (EI usein lisätty) Keskeinen ero: Grade F valmistetaan usein ilman booria, toisin kuin luokka E.
Pii (Si) 0.15 - 0.35% Hapettumisenestoaine.
Hiiliekvivalentti (CEV/Pcm) ~0.60 - 0.70 (IIW-kaava) Alempi kuin luokka E, mikä osoittaa erinomaisen hitsattavuuden ja alhaisemman halkeamisherkkyyden.

 

3. Fyysiset ja yleiset ominaisuudet

Kunto: Toimitetaan Quenched & Tempered (Q&T) -tilassa.

Tiheys: ~0,284 lb/in³ (7,85 g/cm³).

Elastisuusmoduuli: ~29 000 ksi (200 GPa).

Poissonin suhde: ~0,29.

 

4. Suorituskyky ja valmistusominaisuudet

Hitsattavuus: Hyvä (100 ksi teräkselle). Sen pienempi hiiliekvivalentti tekee siitä huomattavasti hitsattavamman kuin luokka E. Vaatii vähän-vetykäyttöä, esilämmitystä (usein 300-500 astetta F) ja hallittua jäähdytystä.

Koneistettavuus: Kohtuullinen tai kohtalainen. Vaatii enemmän tehoa ja asianmukaisia ​​työkaluja verrattuna mietoon teräkseen.

Liekkileikkaus: Mahdollista tiukasti esilämmittämällä (300-500 astetta F) ja hitaasti jäähdyttämällä reunan kovettumisen ja halkeilun estämiseksi. Plasma- tai vesisuihkuleikkaus on parempi.

Väsymislujuus: Erinomainen puhtaan, homogeenisen Q&T-mikrorakenteen ansiosta.

 

5. Ensisijaiset sovellukset

Se on valittu sen optimaalisen lujuuden, painon ja valmistettavuuden tasapainon perusteella:

Lujat{0}}hitsatut rakenteet: nosturipuomit, kaivinkoneen varret, kaivoslaitteiden rungot.

Kriittiset siltakomponentit (erityisesti liikkuvat osat).

Korkean{0}}pilarit ja kannattimet.

Komponentit, joissa hitsauksen monimutkaisuus tekee luokan E liian riskialtista tai kallista.

Ydinero A514:stä E

Grade F on suunniteltu tarjoamaan identtinen mekaaninen lujuus (100/90 ksi) kuin Grade E, mutta seoksen kemia on ohuempi. Tämä johtaa pienempään hiiliekvivalenttiin, erinomaiseen hitsattavyyteen ja pienempään vedyn-aiheuttaman halkeiluriskin vuoksi, mikä tekee siitä suositellun vaihtoehdon nykyaikaisille, voimakkaasti hitsatuille rakenteille.

 

 

Ota yhteyttä nyt

 

1. Mihin A514-luokan F terästä käytetään?
A514 Grade F:tä käytetään ensisijaisesti lujissa rakennesovelluksissa, kuten raskaissa rakennuskoneissa, nosturipuomissa, kaivoskoneissa ja silloissa, joissa vaaditaan ylivoimaista lujuus-/-painosuhdetta.

2. Mikä on A514 Grade F:n myötöraja?
Enintään 1,25 tuuman (31,75 mm) paksuisten levyjen pienin myötöraja on 100 ksi (690 MPa). Paksumpien levyjen myötölujuus laskee tyypillisesti 90 ksi:iin (620 MPa) 2,5 tuumaan asti.

3. Voidaanko A514 Grade F hitsata?
Kyllä, se voidaan hitsata, mutta se vaatii tiukkoja toimenpiteitä, mukaan lukien esilämmitys, vähävetyisten elektrodien -käyttö ja usein jälki-hitsauksen lämpökäsittely, jotta vältetään sen korkean karkenevuuden aiheuttama halkeilu.

4. Miten A514 Grade F eroaa Grade E?
Suurin ero on kemiassa: Luokassa F on pienempi hiili- ja seosainepitoisuus (eikä booria), mikä johtaa parempaan hitsattamiseen ja pienempään hiiliekvivalenttiin, kun taas molemmilla laatuluokilla on sama pieni myötöraja.

5. Mikä on A514 Grade F kovuus?
Tyypillinen A514 Grade F -kovuusalue on noin HBW 280-340 (Brinell) tai HRC 29-36, mutta kovuus ei ole ASTM-standardissa määritelty ominaisuus.

6. Onko A514 Grade F sama kuin T1-teräs?
Kyllä, A514 Grade F:stä käytetään usein nimitystä "T1 Type F" tai "modified T1". Nimi "T1" tuli alun perin tavaramerkistä, mutta sitä käytetään yleisesti tässä lujien, karkaistun ja karkaistun teräksen perheessä.

7. Mikä on eurooppalainen A514 Grade F -vastine?
Lähin eurooppalainen vastine on standardin EN 10025-6 mukainen S690QL tai S690Q/QL1, jolla on samanlainen 690 MPa myötöraja ja jäähdytetty ja karkaistu tila.

8. Pystytkö polttelemaan A514 Grade F?
Kyllä, mutta se vaatii esikuumennusta (tyypillisesti 300-500 astetta F) ja hallittua jäähdytystä, jotta estetään kovettuminen ja halkeilu leikatussa reunassa. Plasma- tai vesisuihkuleikkaus ovat usein edullisia vaihtoehtoja.

9. Mikä on A514 Grade F:n kemiallinen koostumus?
Siinä on pienempi hiilipitoisuus (enintään 0,20 %) verrattuna luokkaan E, sekä alhaisemmat kromi-, molybdeeni- ja booripitoisuudet, mikä johtaa alhaisempaan hiiliekvivalenttiin, mikä parantaa hitsattavuutta.

10. Miksi valita A514 Grade F eikä Grade E?
Valitse luokka F, kun hitsattavuus ja valmistuksen helppous ovat etusijalla monimutkaisissa rakenteissa, sillä sen ohuempi kemia vähentää hitsaukseen liittyvien halkeamien riskiä verrattuna korkeampaan-seosluokkaan E.

 

 

Täydelliset tiedot ja tiedot ovat saatavilla pyynnöstä. Yllä olevat tiedot ovat vain ohjeellisia. Jos tarvitset erityisiä suunnitteluvaatimuksia, ota yhteyttä tekniseen myyntihenkilökuntaamme.

info-500-499

 

 

Lähetä kysely