Mitä tulee turvallisten ja kestävien painelaitteiden valmistukseen,P275N paineastian teräslevyon yksi luotettavimmista ja laajimmin käytetyistä materiaaleista Euroopan markkinoilla.

P275N paineastian teräslevy
Ammattimaisena teräksentoimittajana Gnee Steel tarjoaa korkealaatuisia-EN 10028-3 P275N-levyjä vakaalla suorituskyvyllä, kilpailukykyisellä hinnoittelulla ja maailmanlaajuisella toimituksella. Jos etsit kustannustehokasta ratkaisua kattiloihin, säiliöihin tai paineastioihin, P275N on fiksu ja todistettu valinta.
Mikä on EN 10028-3 P275N paineastian teräs?
P275N on normalisoitu, hieno{1}}seostamaton teräs, joka on suunniteltu erityisesti paineastiasovelluksiin standardin EN 10028-3 mukaisesti. "P" tarkoittaa painetta, kun taas "275" tarkoittaa 275 MPa:n vähimmäismyötörajaa.
Tätä laatua käytetään laajalti sen erinomaisen lujuuden, sitkeyden ja hitsattavuuden tasapainon ansiosta, mikä tekee siitä sopivan laitteille, jotka toimivat kohtalaisissa tai korkeissa paine- ja lämpötilaolosuhteissa.
P275N-teräksen kemiallinen koostumus
P275N:n kemiallista koostumusta valvotaan huolellisesti hyvän mekaanisen suorituskyvyn ja hitsattavuuden varmistamiseksi.
| Elementti | Sisältö (%) |
|---|---|
| C (hiili) | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,20 |
| Si (Pii) | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,40 |
| Mn (mangaani) | 0.90 – 1.50 |
| P (fosfori) | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,025 |
| S (rikki) | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,015 |
| N (typpi) | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,012 |
Matala hiilipitoisuus varmistaa erinomaisen hitsattavuuden, kun taas hallittu typpi auttaa saavuttamaan hienorakeisen rakenteen, mikä parantaa sitkeyttä.
P275N-teräslevyn mekaaniset ominaisuudet
P275N tarjoaa luotettavan mekaanisen lujuuden ja iskunkestävyyden, jotka ovat kriittisiä paine{1}}laakerointisovelluksissa.
| Paksuus (mm) | Myönnön vahvuus (MPa) | Vetolujuus (MPa) | Pidentymä (%) |
|---|---|---|---|
| Pienempi tai yhtä suuri kuin 16 | Suurempi tai yhtä suuri kuin 275 | 390 – 530 | Suurempi tai yhtä suuri kuin 22 |
| 16 – 40 | Suurempi tai yhtä suuri kuin 265 | 390 – 530 | Suurempi tai yhtä suuri kuin 22 |
| 40 – 60 | Suurempi tai yhtä suuri kuin 255 | 390 – 530 | Suurempi tai yhtä suuri kuin 22 |
| 60 – 100 | Suurempi tai yhtä suuri kuin 245 | 390 – 530 | Suurempi tai yhtä suuri kuin 22 |
Nämä arvot varmistavat, että materiaali kestää sisäisen paineen ilman muodonmuutoksia säilyttäen samalla riittävän sitkeyden.
P275N-paineastiateräksen tärkeimmät edut
1. Erinomainen hitsattavuus
P275N on helppo hitsata perinteisillä hitsausmenetelmillä ilman monimutkaista esilämmitystä tai jälkikäsittelyä, mikä vähentää merkittävästi valmistuskustannuksia.
2. Tasapainoinen vahvuus ja sitkeys
Se tarjoaa vakaan yhdistelmän kohtalaista lujuutta ja suurta sitkeyttä, mikä vähentää hauraiden murtumien riskiä dynaamisissa kuormituksessa tai lämpötilan vaihteluissa.
3. Hyvä paineenkestävyys
275 MPa:n myötölujuudellaan P275N kestää tehokkaasti sisäistä painetta, mikä varmistaa astioiden pitkäaikaisen rakenteellisen eheyden.
4. Kustannus-tehokas ratkaisu
Korkeampiin metalliseoslaatuihin verrattuna P275N tarjoaa riittävän suorituskyvyn pienemmillä kustannuksilla, mikä tekee siitä ihanteellisen tavallisiin paineastiaprojekteihin.
P275N-teräslevyn tyypilliset sovellukset
P275N:ää käytetään laajalti teollisuudenaloilla, joilla paineenrajoitus ja turvallisuus ovat kriittisiä:
Petrokemian teollisuus: reaktorit, varastosäiliöt, lämmönvaihtimet
Voimalaitokset: höyry{0}}vedenerottimet, kattilat
Öljy ja kaasu: paineputket ja -astiat
Teollisuuslaitteet: paineilmasäiliöt, prosessisäiliöt
Sen monipuolisuus tekee siitä ensisijaisen materiaalin sekä valmistajille että urakoitsijoille.
P275N vs. muut paineastiateräkset
Verrattuna vastaaviin luokkiin:
P275N vs. P355N: P355N tarjoaa suuremman lujuuden, mutta sen hinta on korkeampi
P275N vs ASTM A516 Grade 60: P275N tarjoaa vertailukelpoisen lujuuden ja paremman eurooppalaisten standardien noudattamisen
P275N vs. P265GH: P275N:llä on parantunut iskukyky ja rakenteellinen luotettavuus
Miksi valita Gnee Steel P275N-levyille?
Oikean toimittajan valinta on yhtä tärkeää kuin oikean materiaalin valinta. Gnee Steel takaa:
- Tiukka EN 10028-3 -standardin noudattaminen
- Vakaa mekaaninen suorituskyky ja sertifioitu laatu
- Räätälöidyt koot, leikkaus ja käsittelypalvelut
- Nopea tuotanto ja maailmanlaajuinen toimitus
- Ammattimainen vientikokemus ja tekninen tuki
Ammattimaisena teräksentoimittajana Gnee Steel tarjoaa korkealaatuisia-P275N-teräslevyjä, joilla on vakaat mekaaniset ominaisuudet, tiukka laadunvalvonta ja nopeat maailmanlaajuiset toimitukset.
Riippumatta siitä, liittyykö projektiisi säiliöitä, kattiloita tai reaktoreita, oikean materiaalin valitseminen alussa voi vähentää merkittävästi{0}}pitkän aikavälin riskejä ja ylläpitokustannuksia.
Jos vertaat useita laatuja ja etsit kustannustehokasta{0}}vaihtoehtoa turvallisuudesta tinkimättä, tämä opas auttaa sinua ymmärtämään, miksi P275N kannattaa harkita.
Ota yhteyttä nyt saadaksesi tarjouksen P275N-teräksistä

Mitkä ovat tärkeimmät erot P275N:n, P275NH:n, P275NL1:n ja P275NL2:n välillä?
Keskeiset erot ovat iskutestin lämpötilassa ja sovellettavissa työolosuhteissa. Kaikkien neljän laadun vähimmäismyötölujuus on suurempi tai yhtä suuri kuin 275 MPa (paksuudeltaan enintään 16 mm) ja ne ovat EN 10028-3 -standardin mukaisia:
P275N: Iskutesti -20 asteessa, sopii normaalilämpöisiin paineastioihin ja yleisiin teollisuusputkiin;
P275NH: Iskutesti -20 asteessa, optimoitu suorituskykyä korkeassa-lämpötiloissa, sovitettavissa keski-korkeaan lämpötilaan alle 350 asteen painelaitteisiin;
P275NL1: Iskutesti -40 asteessa, sopii matalan lämpötilan varastosäiliöihin ja erottimiin kylmillä alueilla;
P275NL2: Iskutesti -50 asteessa, tarjoaa parhaan erittäin alhaisen lämpötilan sitkeyden, soveltuu kryogeenisiin laitteisiin, kuten nestemäisiin typpeihin/LNG-järjestelmiin.
Mitkä ovat näiden neljän arvosanan vastaavat numeromerkit?
P275N: 1.0483;
P275NH: 1,0485;
P275NL1: 1,0488;
P275NL2: 1.1104.
Vaikuttaako paksuus suorituskykyyn?
Kyllä, se tekee. Kun paksuus ylittää 16 mm, myötölujuus pienenee vähitellen (esim. suurempi tai yhtä suuri kuin 245 MPa 63-100 mm), ja myös matalan lämpötilan sitkeys laskee hieman. Ultra-alhaisissa lämpötiloissa, joiden paksuus on >40 mm, on suositeltavaa priorisoida P275NL2 ja lisätä iskutestien näytteenottosuhdetta.
Mitkä ovat neljän luokan tärkeimmät mekaaniset ominaisuudet?
Myötölujuus (ReH): Suurin tai yhtä suuri kuin 275 MPa paksuudella Vähemmän tai yhtä suuri kuin 16 mm, pienenee hieman paksuuden kasvaessa (esim. suurempi tai yhtä suuri kuin 255 MPa, kun paksuus on 40–63 mm);
Vetolujuus (Rm): 410 ~ 560 MPa;
Iskuenergia (KV): Suurin tai yhtä suuri kuin 27 J jokaista vastaavaa iskulämpötilaa kohden (tavallinen syöttö vastaa Suurempi tai yhtä suuri kuin 40 J turvallisuuden parantamiseksi);
Venymä (A): Suurin tai yhtä suuri kuin 22 % ~ 24 % (säädetty paksuuden mukaan).
Mikä on saatavilla olevien mittojen valikoima?
Paksuus: 6mm ~ 300mm;
Leveys: 1500mm ~ 4800mm;
Pituus: 6000mm ~ 18000mm;
Saatavilla on räätälöityjä leikkaus-, poraus- ja viistopalveluita, joiden minimileikkauskoko on 500 × 500 mm.
Millainen on hitsattavuus ja mitkä ovat hitsaussuositukset?
Sillä on erinomainen hitsattavuus (CEV pienempi tai yhtä suuri kuin 0,43 %), ja suositellut ratkaisut:
Hitsaustarvikkeet: E5515-C1 manuaaliseen kaarihitsaukseen, H08MnA+F55A4 virtausaine upokaarihitsaukseen ja ER50-6 kaasumetallikaarihitsaukseen;
Esilämmitysvaatimus: Esilämmitystä ei vaadita, jos paksuus on enintään 30 mm; esilämmitä 100-150 asteeseen paksuudelle > 30 mm;
Passojen välinen lämpötila: Alle tai yhtä suuri kuin 250 astetta, lämmöntuontiohjattu 15-35 kJ/cm;
Jälki-hitsauksen lämpökäsittely (PWHT): Suositellaan paksuille levyille (>50 mm) – jännityksenpoistohehkutus 580–620 asteessa 2 tunnin ajan.
Voidaanko P275-sarja korvata ASTM A516 Gr70 (amerikkalainen standardi) tai Q345R (kiinalainen standardi)?
vs. ASTM A516 Gr70: Samanlainen lujuus, mutta P275-sarja tarjoaa paremman lujuuden matalassa-lämpötiloissa
. P275-sarja on suositeltu eurooppalaisiin projekteihin, kun taas ASTM A516 Gr70 sopii Pohjois-Amerikan projekteihin;
vs. Q345R (GB 713): Q345R:llä on suurempi myötöraja (suurempi tai yhtä suuri kuin 345 MPa), mutta P275-sarja erottuu suorituskyvystään matalissa-lämpötiloissa (-20 asteen isku) ja korkean lämpötilan stabiilisuudessa. Kansainvälisissä projekteissa on suositeltavaa valita ensin EN-standardin mukaan.
Mitä eroa on P275NL1/NL2:n ja 16MnDR:n (kiinalainen standardi) välillä?
16MnDR (GB 3531): Iskutesti -40 asteessa, myötöraja Suurempi tai yhtä suuri kuin 315 MPa, sopii kotimaisiin matalan lämpötilan projekteihin;
P275NL1: Iskutesti -40 asteessa, myötöraja Suurempi tai yhtä suuri kuin 275 MPa, joka kuuluu eurooppalaiseen standardijärjestelmään, jolla on korkeampi kansainvälinen tunnustus;
P275NL2: Iskutesti -50 asteessa, tarjoaa paremman lujuuden alhaisissa lämpötiloissa kuin 16MnDR, mukautuu ankarimpiin kryogeenisiin työolosuhteisiin.
| Muu teräslevy | ||||
| Nimi | Materiaali | Tekniset tiedot (mm) | Tonnia | Huomautus |
| Päällystetty teräslevy | P265GH+410,S355JR+410,A516Gr70+316, A537CL1+304L,Q235B+304L,Q345B+304, A516Gr70(NACE)+410,A537CL1+904L, A537CL1+316L,A516Gr70+304L,A537CL1+304 ,A516Gr70+410,A516Gr70+904L |
2-300mm (pohjalevy), 1-50mm (komposiittilevy) | / | UT, AR, TMCP. Normalisoitu, sammutettu ja karkaistu, Z-suuntatesti, Charpy V-LovistustestiKolmannen osapuolen testi, pinnoitettu tai ruiskupuhallus ja maalaus. |
| Matala seosaine | Q345A, Q345B, Q345C, Q345D, Q345E, Q390, Q420, Q460C, ST52-3, S355J2+N, SS400, SA302GrC, S275NL, 35CrMo | 6 - 350 | 5788.56 | Normalisointi, karkaistu, kontrolloitu valssaus, kuumavalssaus, kuumavalssaus, 1. tarkastus, 2. tarkastus, 3. tarkastus |
| Paineastian levy | Q245R, Q345R, Q370R, 16MnDR, 09MnNiDR, 15CrMoR, 14Cr1MoR, 12Cr2Mo1R, SA516Gr60, SA516Gr70, SA516Gr485, SA285, SA138,28 SA387Gr22, P265, P295, P355GH, Q245R(R-HIC), Q345R(R-HIC) | 3 - 300 | 8650 | Normalisointi, karkaistu, kontrolloitu valssaus, kuumavalssaus, kuumavalssaus, 1. tarkastus, 2. tarkastus, 3. tarkastus |
| Vahva{0}}levy | WH785D/E, Q960D/E, Q890D/E, WH60D/E, WH70B, Q550D, Q590D, Q690D/E | 8 - 120 | 3086.352 | Sammutettu ja temperoitu |
| Kulutus-kestävä levy | NM360, NM400, NM450, NM500 | 6 - 150 | 3866.297 | Sammutettu ja temperoitu |
| Siltalevy | Q235qC, Q345qC, Q370qC, Q420qC, Q345qDNH, Q370qDNH, A709 - 50F - 2, A709 - 50T - 2 | 8 - 200 | 2853.621 | Kuumavalssattu, normalisoitu, kuumavalssattu kontrolloitu valssaus, karkaistu ja karkaistu + sitkeys ja hauraus |

