
A387 Luokka 11, luokka 2on kromi{0}}molybdeeniseosteräslevy, joka on suunniteltu käytettäväksi hitsatuissa paineastioissa ja korkean lämpötilan{1}}käyttöön. Se kuuluu lämpöä-kestäviä niukka-seosteisia teräksiä, ja se tarjoaa paremman virumislujuuden ja vetyiskun kestävyyden tavallisiin hiiliteräksiin verrattuna. Materiaali toimitetaan tyypillisesti normalisoidussa ja karkaistussa tilassa, mikä parantaa sen sitkeyttä ja rakenteellista vakautta korkeissa lämpötiloissa ja korkeassa -paineessa. Sen kemiallinen koostumus, erityisesti tasapainoinen kromin ja molybdeenin lisäys, tarjoaa hyvän hapettumiskestävyyden ja kestävyyden ympäristöissä, joissa on vetyä, hiilivetyjä ja muita prosessinesteitä. Tämä laatu määritellään yleisesti komponenteille jalostamoissa, petrokemian laitoksissa ja sähköntuotantojärjestelmissä, joissa vaaditaan luotettavaa suorituskykyä pitkäaikaisessa lämpörasituksessa.
Vastaavat
| BS | FI | ASTM/ASME | DIN |
| 621 B | ––– | A387-11-2 | ––– |
ASTM A387 Grade 11 -seosteräslevyjen tekniset tiedot
| Nimitys | Nimellinen kromi Sisältö (%) |
Nimellinen molybdeeni Sisältö (%) |
| A387 luokka 11 | 1.25% | 0.50% |
Vetovaatimukset ASTM A387 luokan 11 seosteräslevyille, luokan 1 levyille
| Nimitys: | Vaatimus: | Luokka 11 |
| A387 luokka 11 | Vetolujuus, ksi [MPa] | 75 - 100 [515 - 690] |
| Syötön lujuus, min, ksi [MPa]/(0,2 % offset) | 43 [310] | |
| Venymä 8 tuumaa [200 mm], min % | 18 | |
| Venymä 2 tuumaa [50 mm], min, % | 22 | |
| Pinta-alan pienennys, min % | ––– |
ASTM A387 Grade 11 -seosteräslevyjen kemialliset vaatimukset
| Elementti | Kemiallinen koostumus (%) | |
| A387 luokka 11 | ||
| Hiili: | Lämpöanalyysi: | 0.05 - 0.17 |
| Tuoteanalyysi: | 0.04 - 0.17 | |
| Mangaani: | Lämpöanalyysi: | 0.40 - 0.65 |
| Tuoteanalyysi: | 0.35 - 0.73 | |
| Fosfori: | Lämpöanalyysi: | 0.035 |
| Tuoteanalyysi: | 0.035 | |
| Rikki (max): | Lämpöanalyysi: | 0.035 |
| Tuoteanalyysi: | 0.035 | |
| Pii: | Lämpöanalyysi: | 0.50 - 0.80 |
| Tuoteanalyysi: | 0.44 - 0.86 | |
| Kromi: | Lämpöanalyysi: | 1.00 - 1.50 |
| Tuoteanalyysi: | 0.94 - 1.56 | |
| Molybdeeni: | Lämpöanalyysi: | 0.45 - 0.65 |
| Tuoteanalyysi: | 0.45 - 0.70 |

valmistusprosessi
1. Teräksen valmistus ja valu
Tapettu teräsprosessi: Materiaali on valmistettava käyttämällä "tappattua" (deoksidisoitua) teräsprosessia tasaisen tiheyden varmistamiseksi ja huokoisuuden estämiseksi.
Muotoilu: Valmistetaan tyypillisesti kuumavalssauksella (HR) haluttujen levypaksuuksien saavuttamiseksi (yleensä 5–150 mm).
2. Ensisijainen lämpökäsittely (tehdasvaihe)
Luokan 2 mekaanisten ominaisuuksien (lujuusluokkaa 1 korkeampi) saavuttamiseksi levyt läpikäyvät erityiset lämpökäsittelyt:
Normalisointi ja karkaisu (N+T): Yleisin menetelmä. Normalisointi 900–950 asteessa (1650–1740 astetta F), jota seuraa karkaisu vähintään 620 asteessa (1150 astetta F).
Hehkutus: Voidaan käyttää myös täydellistä tai isotermistä hehkutusta.
Karkaisu ja karkaisu (Q+T): Sallittu, jos ostaja on niin sopinut, käyttämällä nopeutettua jäähdytystä (ilmapuhallus tai neste), jota seuraa karkaisu.
3. Valmistus ja käsittely
Leikkaus: Levyt voidaan käsitellä CNC-plasmaleikkauksella, laserleikkauksella tai happi-polttoaineleikkauksella.
Hitsaus:
Esilämmitys: Vaaditaan halkeilun estämiseksi. ASME Section VIII:n mukaan vähintään 121 asteen (250 asteen F) esilämmitys vaaditaan tyypillisesti P-No. 4 -materiaaleille, kuten Gr 11.
Jälkilämpö Normaalit PWHT-lämpötilat ovat usein noin 620–700 astetta.
4. Laadunvalvonta ja testaus
ASTM/ASME-standardien noudattamisen varmistamiseksi suoritetaan seuraavat testit:
Mekaaninen testaus: Vetokokeet (75–100 ksi luokalle 2), myötölujuus ja venymä.
-Tuhoamaton testaus (NDT): 100 % radiografinen testaus (RT), ultraäänitestaus (UT) ja magneettisten hiukkasten testaus (MT).
Kemiallinen analyysi: Kromi- (1,00–1,50 %) ja molybdeenipitoisuuden (0,45–0,65 %) todentaminen.
Tärkeimmät sovellukset
Petrokemian ja jalostus:Käytetään laajasti hydrausreaktoreissa, vetykrakkausyksiköissä ja fraktiointikolonneissa. Sen kestävyys korkean-lämpötilan vetyhyökkäykselle (HTHA) on olennainen näissä ympäristöissä.
Sähköntuotanto:Käytetään lämpö- ja ydinvoimaloiden kattilarummuissa, höyrynjakoputkissa ja lämmönvaihtimissa. Se on ihanteellinen painejärjestelmiin, jotka toimivat 350 - 480 asteen välillä.
Teollisuuslaitteet:Käytetään erottimissa,{0}}korkeapainesäiliöissä ja suurissa-halkaisijaisissa putkissa, joissa käsitellään syövyttäviä nesteitä tai kaasuja.
Tärkeimmät edut
Korkean-lämpötilan lujuus:0,5 % molybdeenin lisäys varmistaa erinomaisen virumiskestävyyden, mikä mahdollistaa teräksen rakenteellisen eheyden säilyttämisen jatkuvassa kuumuudessa ja kuormituksessa.
Korroosion- ja hapettumisenkestävyys:1,25 % kromipitoisuus tarjoaa erinomaisen suojan hapettumista ja hapan kaasun korroosiota vastaan (H2S-ympäristöt) verrattuna tavallisiin hiiliteräksiin, kuten SA 516 Gr 70.
Erinomaiset mekaaniset ominaisuudet:Luokan 2 materiaalina se tarjoaa korkeamman vetolujuuden (515–690 MPa) ja myötölujuuden (min 310 MPa) kuin luokka 1, mikä mahdollistaa ohuempien, kevyempien korkeapaineastioiden suunnittelun.
Haurastumisen vastustuskyky:Suunniteltu erityisesti kestämään haurastumista ja vedyn aiheuttamaa halkeilua (HIC), mikä takaa pitkän{1}}kestävyyden ankarissa prosessiympäristöissä.
Valmistettavuus:Korkeasta lujuudestaan huolimatta se säilyttää hyvän hitsattavuuden ja voidaan helposti leikata tai muotoilla tavanomaisilla teollisilla menetelmillä, kun käytetään asianmukaista esilämmitystä ja jälki{0}}hitsauksen lämpökäsittelyä (PWHT).
Pyydä ammattimainen tarjous GNEE Steeliltä A387 Grade 11 Class 2:lle.
Onko A387 Gr 11 CL 2 hitsattavissa?
Kyllä, se on erittäin hitsattava. Asianmukaista esilämmitystä (150{2}}260 astetta) ja hitsauksen jälkeistä lämpökäsittelyä (PWHT) tarvitaan kylmähalkeamien välttämiseksi ja liitoksen eheyden varmistamiseksi.
Mitä jälki{0}}hitsauksen lämpökäsittelyä (PWHT) vaaditaan A387 Gr 11 CL 2:lle?
Tyypillinen PWHT: Karkaisu 620-677 astetta (1150-1250 astetta F) riittävän pitkään, mikä vähentää hitsauksen jäännösjännitystä ja parantaa sitkeyttä.
Mitkä ovat A387 Gr 11 CL 2:n yleiset sovellukset?
Käytetään jalostamoissa, petrokemian tehtaissa, kattiloissa ja ydinvoimalaitteissa, kuten reaktoriastioissa, lämmönvaihtimissa ja höyryputkissa.
Mikä on A387 Gr 11 CL 2 -levyjen paksuusalue?
Yleiset paksuusalueet 6–200 mm, muokattavissa tiettyjen paineastioiden ja kantokykyvaatimusten mukaan.
Mikä on iskusitkeysvaatimus A387 Gr 11 CL 2:lle?
-18 asteessa (-0,4 astetta F) Charpy V--loven minimiiskuenergia on 27 J (20 ft-lb), mikä varmistaa hauraiden murtumien kestävyyden matalissa lämpötiloissa.
Mitkä NDT-menetelmät sopivat A387 Gr 11 CL 2:lle?
Yleiset menetelmät: ultraäänitestaus (UT) sisäisten vikojen varalta, magneettinen hiukkanen (MT) ja nesteen tunkeutumisaine (PT) pintavirheiden varalta ja tarvittaessa röntgenkuvaus (RT).
Voidaanko A387 Gr 11 CL 2 käyttää syövyttävissä ympäristöissä?
Se kestää lievää tai kohtalaista korroosiota, erityisesti korkeissa{0}}lämpötiloissa tapahtuvaa hapettumista ja vetyhyökkäystä, mutta ei sovellu vahvoille hapoille tai kloridipitoisille-
ympäristöissä.
Mikä on A387 Gr 11 CL 2:n sulamispiste?
Sen sulamispiste vaihtelee välillä 1427-1482 astetta (2600-2700 astetta F), mikä on samanlainen kuin muidenkin niukka-seosteisten kromi-molybdeeniterästen.
Mikä on A387 Gr 11 CL 2:n tiheys?
Tiheys on noin 7,85 g/cm³ (0,284 lb/in³), joka on rakennelaskelmissa käytettyjen hiili- ja niukkaseosteisten terästen standardiarvo.
Voidaanko A387 Gr 11 CL 2-muovata kylmänä?
Se voidaan kylmämuovata-oikeilla tekniikoilla, mutta paksut levyt saattavat edellyttää esilämmitystä, jotta vältetään työstökovettuminen ja mahdollinen halkeilu.
Onko A387 Gr 11 CL 2 magneettinen?
Kyllä, se on ferromagneettinen sen rauta{0}}pohjaisen koostumuksensa vuoksi, jota voidaan käyttää -tuhoamattomissa testausmenetelmissä (NDT), kuten magneettisten hiukkasten tarkastuksessa.
Mikä on A387 Gr 11 CL 2 -levyjen paksuusalue?
Yleiset paksuusalueet 6–200 mm, muokattavissa tiettyjen paineastioiden ja kantokykyvaatimusten mukaan.
Mikä on A387 Gr 11 CL 2:n kovuusraja PWHT:n jälkeen?
Suurin Brinell-kovuus (HBW) on 207 PWHT:n jälkeen, mikä estää halkeilua aiheuttavan liiallisen kovuuden ja varmistaa rakenteen luotettavuuden.

